Provisionsbegreb

Total rewards (samlet aflønning)

Total rewards er den samlede værdi af det, en medarbejder får: fast løn, variabel løn, pension, goder, fri og udvikling. Ikke kun lønnen på lønsedlen.

Eksempel
Grundløn 480.000 kr., variabel løn ved mål 160.000 kr., pension 480.000 × 10 % = 48.000 kr. og goder for 24.000 kr.: 480.000 + 160.000 + 48.000 + 24.000 = 712.000 kr. om året.

Hvad er total rewards?

Total rewards, på dansk samlet aflønning, er den samlede værdi af alt, hvad en medarbejder får for sit arbejde. Det omfatter fast løn og variabel løn, men også pension, forsikringer, personalegoder, ferie og fridage, uddannelse og anerkendelse.

Begrebet bruges i HR og lønpolitik til at vise, at lønnen på lønsedlen kun er en del af det, medarbejderen får. For sælgere er den variable løn ofte en stor del, men ikke det hele.

Elementerne i total rewards

ElementEksempler
Fast lønGrundløn, tillæg
Variabel lønProvision, bonus, spiffs, konkurrencer
Pension og forsikringArbejdsgiverbetalt pension, sundhedsforsikring
PersonalegoderFirmabil, telefon, internet, frokostordning
Fri og fleksibilitetFerie, særlige fridage, hjemmearbejde
Udvikling og anerkendelseUddannelse, karriereveje, ros og synlighed

Eksempel

En account executive har følgende pakke om året:

ElementBeregningVærdi
Grundløn480.000 kr.
Variabel løn ved 100 % af målet160.000 kr.
Arbejdsgiverbetalt pension480.000 × 10 %48.000 kr.
Personalegoder24.000 kr.
Total rewards480.000 + 160.000 + 48.000 + 24.000712.000 kr.

Til sammenligning er TTC, grundløn plus variabel løn ved mål, 480.000 + 160.000 = 640.000 kr. Forskellen på 72.000 kr. er pension og goder.

Total rewards vs. TTC og OTE

  • OTE og TTC dækker den kontante løn ved 100 % af målet: grundløn plus variabel løn.
  • Total rewards lægger pension, goder og alt det ikke-kontante oveni.
  • Pay mix beskriver kun forholdet mellem fast og variabel løn inden for den kontante del.

Danske forhold

Ofte stillede spørgsmål

Hvad betyder total rewards?

Den samlede værdi af det, en medarbejder får: fast og variabel løn, pension, goder, fri, udvikling og anerkendelse.

Hvad er forskellen på total rewards og TTC?

TTC er grundløn plus variabel løn ved 100 % af målet. Total rewards lægger pension, goder og andre ikke-kontante elementer oveni.

Hvorfor er total rewards vigtigt for sælgere?

Fordi sælgere ofte sammenligner job på OTE alene. Et samlet overblik viser værdien af pension, goder og udvikling, som også betyder noget for, om sælgeren bliver. Se guiden om fastholdelse af sælgere.

Den variable del i Prowi

Prowi håndterer den variable del af total rewards: provision, bonus og konkurrencer beregnes live fra CRM-data, sælgeren ser beløbet i mobilappen, og godkendte beløb sendes videre til lønnen. Book en demo.

I Prowi

Hvert begreb på denne side er en regel, du kan skrive ind i en provisionsmodel i Prowi. Modellen læser dealen fra HubSpot i det sekund, den lukker, anvender reglen, og sælgeren ser resultatet på telefonen, før dagen er omme.