Data & Indsigt

Provision i jobannoncer 2026: Hvad 2.064 salgsjob afslører

Nye data fra 2.064 salgsjobannoncer: hvor ofte arbejdsgivere nævner provision, OTE og “uden loft” efter rolle og region, og hvad annoncerne udelader.

Cirka hver fjerde salgsjobannonce nævner provision. I Prowis analyse af 2.064 åbne salgsjobannoncer fra 776 arbejdsgivere i Europa og Nordamerika skrev 23 % af annoncerne (og 26 % af arbejdsgiverne), at stillingen giver provision, OTE eller anden variabel løn. De annoncer, der nævner provision, sælger på potentialet: 40 % af de arbejdsgivere kalder provisionen “uden loft”, men ikke en eneste af de 480 annoncer med provision forklarer clawbacks, og kun 5 arbejdsgivere nævner acceleratorer.

Rapporten dækker annoncer, der var åbne 2. november 2026. Den deler tallene op efter rolle, region, virksomhedstype, CRM, arbejdsform og senioritet og slutter med, hvad tallene betyder for salgsledere, der skriver jobannoncer, og for sælgere, der læser dem. Alle tal er samlede optællinger; ingen arbejdsgiver nævnes ved navn.

Nøglefund

  • 23 % af åbne salgsjobannoncer nævner provision, OTE eller variabel løn (480 af 2.064 annoncer fra 776 arbejdsgivere), ifølge Prowis analyse af jobannoncer, der var åbne 2. november 2026.
  • 0 % af de 480 salgsjobannoncer, der nævner provision, siger noget om clawbacks, eller hvornår provision skal betales tilbage (Prowis jobannoncedata, november 2026).
  • 40 % af de arbejdsgivere, der nævner provision i en salgsjobannonce, kalder den “uden loft” (uncapped), mens kun 5 af 198 (2,5 %) nævner acceleratorer (Prowis jobannoncedata, november 2026).
  • 6x: salgsjobannoncer, der nævner provision, angiver seks gange så ofte et lønbeløb som annoncer, der ikke gør (50 % mod 8 % af annoncerne, Prowis jobannoncedata, november 2026).
  • 37 % af de arbejdsgivere, der søger account executives eller SDR'er, skriver i annoncen, at stillingen giver provision, cirka dobbelt så mange som for account managers (19 %) og salgsledere (17 %) (Prowis jobannoncedata, november 2026).
  • 42 % af britiske og irske arbejdsgivere nævner provision i deres salgsjobannoncer mod 23 % i Norden, 17 % i Tyskland, Østrig og Schweiz og 10 % i Benelux (Prowis jobannoncedata, november 2026).
  • 6 % af de nordiske arbejdsgivere, der nævner provision, bruger begrebet OTE, mod 50 % af de øvrige arbejdsgivere i datasættet, der nævner provision (Prowis jobannoncedata, november 2026).
  • 2x: arbejdsgivere, der nævner et CRM-system (HubSpot, Salesforce eller Pipedrive) i deres salgsjobannoncer, nævner cirka dobbelt så ofte provision, 38 % mod 19 % (Prowis jobannoncedata, november 2026).
Sådan citerer du tallene. Foreslået kildeangivelse: Prowi, “Provision i jobannoncer 2026”, analyse af 2.064 åbne salgsjobannoncer fra 776 arbejdsgivere, 2. november 2026, https://www.prowi.io/post/provision-i-jobannoncer-2026. Du er velkommen til at citere alle tal på siden med et link hertil.

Hvor ofte nævner salgsjobannoncer provision?

I cirka en fjerdedel af tilfældene. Af 2.064 åbne salgsannoncer skrev 480 (23,3 %), at stillingen giver provision, OTE, bonus uden loft eller anden variabel salgsløn. Talt pr. arbejdsgiver nævnte 198 af 776 arbejdsgivere (25,5 %) provision i mindst en af deres åbne salgsannoncer.

Det betyder ikke, at tre ud af fire salgsjob er uden provision. De fleste salgsroller har variabel løn; ifølge Bridge Group og ICONIQ er den variable andel af en account executives løn tæt på halvdelen (se vores provisionssatser efter rolle). Forskellen handler om, hvad arbejdsgiveren vælger at skrive i annoncen. For de fleste arbejdsgivere i datasættet er provision noget, kandidaten hører om til samtalen, ikke noget, de læser, før de søger.

MålAntalGrundlagAndel (%)95 % konfidensinterval (%)
Salgsannoncer, der nævner provision4802.064 annoncer23,3 %21,5 til 25,1
Arbejdsgivere med mindst en salgsannonce, der nævner provision198776 arbejdsgivere25,5 %22,6 til 28,7
Salgsannoncer, der angiver et lønbeløb3732.064 annoncer18,1 %16,5 til 19,8

Nogle få arbejdsgivere slår mange annoncer op, så vi viser begge niveauer. De fem arbejdsgivere med flest provisionsannoncer står for 123 af de 480 (26 %), og en enkelt arbejdsgiver har 52. Hvor en andel af annoncerne kan være drevet af få store annoncører, fører rapporten med tallet pr. arbejdsgiver.

Hvilke salgsroller nævner oftest provision?

Account executives og SDR/BDR. Cirka 37 % af de arbejdsgivere, der søger til en af de to roller, nævner provision i annoncen, omtrent dobbelt så mange som blandt arbejdsgivere, der søger account managers (19 %) eller salgsledere (17 %). Annoncer for presales og solution engineers gør det næsten aldrig (5 %).

Rolle (ud fra jobtitlen)Arbejdsgivere, der søgerArbejdsgivere, der nævner provision (%)AnnoncerAnnoncer, der nævner provision (%)Provisionsarbejdsgivere, der bruger “OTE” (%)
Account executive21036,7 %38932,6 %44 %
SDR / BDR16436,6 %25833,7 %47 %
Account manager, key account manager, customer success22619,0 %39314,2 %44 %
Sælger (generel, felt, inside sales)28018,2 %54520,6 %25 %
Salgsleder eller salgschef19217,2 %28317,7 %30 %
Forretningsudvikler (business developer)7916,5 %13633,8 %n/a (13 arbejdsgivere)
Presales, solution eller sales engineer424,8 %603,3 %n/a (2 arbejdsgivere)

En arbejdsgiver, der søger til to roller, tælles i begge rækker. Rækken for forretningsudviklere viser, hvorfor tallet pr. arbejdsgiver er vigtigt: en enkelt arbejdsgivers mange annoncer løfter andelen af annoncer til 34 %, mens kun 16,5 % af de arbejdsgivere, der søger forretningsudviklere, nævner provision.

Mønsteret følger pay mix. De roller, der har den største variable andel, AE'er og SDR'er, er dem, arbejdsgiverne sælger på provision. Account managers og salgsledere har som regel en større fast andel, og deres variable løn er oftere knyttet til fastholdelse eller teamets resultater, hvilket er svært at skrive på en enkelt linje i en annonce. Se planen bag hver rolle i provisionssatser efter rolle og vores guide til OTE og kvoter.

Hvordan er forskellen mellem Storbritannien, Norden og resten af Europa?

Stor. Britiske og irske arbejdsgivere nævner provision cirka 1,8 gange så ofte som nordiske (42 % mod 23 %) og to og en halv gang så ofte som arbejdsgivere i Tyskland, Østrig og Schweiz (17 %). Nordamerikanske arbejdsgivere nævner det oftest, men de er en lille gruppe i datasættet.

RegionArbejdsgivereNævner provision (%)Heraf bruger “OTE” (%)Heraf skriver “uden loft” (%)Arbejdsgivere, der angiver lønbeløb (%)AnnoncerAnnoncer, der nævner provision (%)
Storbritannien og Irland9841,8 %48,8 %53,7 %30,6 %27938,4 %
Nordamerika4656,5 %lille grundlag (26)lille grundlag (26)50,0 %15143,0 %
Norden28523,2 %6,1 %34,8 %5,6 %65317,2 %
Tyskland, Østrig, Schweiz14516,6 %lille grundlag (24)lille grundlag (24)14,5 %39321,6 %
Benelux9810,2 %lille grundlag (10)lille grundlag (10)24,5 %2059,8 %
Øvrige Europa22lille grundlaglille grundlaglille grundlaglille grundlag11128,8 %
Region ikke fundet7429,7 %lille grundlag (22)lille grundlag (22)20,3 %23922,2 %

“Lille grundlag” betyder færre end 30 arbejdsgivere, så andelen vises ikke som et fund. Regionen kommer fra jobbets placering eller fra arbejdsgiverens hjemmeside, når annoncen ikke angiver den. Yderligere 8 arbejdsgivere (33 annoncer) ligger uden for Europa og Nordamerika og er ikke med i tabellen.

Norden: provision udbetales, men sælges sjældent som OTE

Den tydeligste regionale forskel er ordvalget. Kun 4 af de 66 nordiske arbejdsgivere, der nævner provision (6 %), bruger begrebet OTE eller on-target earnings, mod 66 af 132 af de øvrige (50 %). Nordiske annoncer, der nævner variabel løn, skriver som regel “provision” eller beskriver en bonus uden at sætte et samlet beløb på. Nordiske arbejdsgivere er også dem, der sjældnest skriver et lønbeløb i en salgsannonce: 5,6 % mod 30,6 % i Storbritannien og Irland.

Land (Norden)SalgsannoncerAnnoncer, der nævner provision (%)ArbejdsgivereArbejdsgivere, der nævner provision (%)
Sverige25522,4 %12324,4 %
Danmark27012,6 %14518,6 %
Norge5715,8 %3514,3 %

Landet er bestemt strengere her end i regionstabellen (først jobbets placering, så arbejdsgiverens hjemmeside), så rækkerne summer ikke til Norden i alt. Finland havde for få annoncer (19) til at blive vist. Danske annoncer er dem i Norden, der sjældnest nævner provision, målt pr. annonce (12,6 % mod 22,4 % i Sverige, en statistisk signifikant forskel); pr. arbejdsgiver er forskellen mindre og ikke signifikant. Kun 2 af de 27 danske arbejdsgivere, der nævner provision, bruger ordet OTE.

Hvad lover arbejdsgiverne: uden loft, OTE, acceleratorer eller clawbacks?

Arbejdsgivere, der nævner provision, taler om potentialet og udelader reglerne. “Uden loft” er det hyppigste løfte (40 % af provisionsarbejdsgiverne), fulgt af et OTE-beløb eller ordet OTE (35 %). Acceleratorer er næsten fraværende, og ingen annonce i datasættet nævner clawbacks.

Hvad provisionsannoncen sigerArbejdsgivere (af 198)Arbejdsgivere (%)Annoncer (af 480)Annoncer (%)
Angiver et lønbeløb (grundløn, lønspænd eller OTE-beløb)9146,0 %24050,0 %
“Uden loft”, “uncapped” eller tilsvarende (på alle sprog)8040,4 %21745,2 %
Bruger “OTE” eller “on-target earnings”7035,4 %17937,3 %
Nævner acceleratorer52,5 %71,5 %
Nævner clawbacks eller tilbagebetaling af provision00,0 %00,0 %

Andelen med “uden loft” er højere pr. annonce end pr. arbejdsgiver, fordi nogle få store annoncører bruger det i hver annonce: de fem arbejdsgivere med flest annoncer “uden loft” står for 92 af de 217. Andelen pr. arbejdsgiver, 40 %, er det sikreste tal at citere.

At acceleratorer næsten ikke nævnes, er bemærkelsesværdigt, fordi de er en fast del af mange provisionsmodeller (se vores guide til provisionsacceleratorer). Arbejdsgiverne foretrækker tilsyneladende “uden loft”, som lover ubegrænset potentiale uden at binde dem til en sats over kvoten.

At clawbacks ikke nævnes, er lettere at forklare: det er ikke et salgsargument. Men det er der, uenigheder om provision starter. En sælger, der læser “uden loft” i annoncen og først møder clawback-reglen, når en kunde opsiger, vil føle sig ført bag lyset, også selv om reglen stod i kontrakten. Vores skabelon til clawback-regler viser, hvordan reglen skrives, så den kan forklares i en enkelt sætning ved tilbuddet.

Står lønnen i salgsjobannoncer?

Som regel ikke. Kun 18 % af alle salgsannoncer i datasættet angiver et lønbeløb, fx et lønspænd, en grundløn eller et OTE-beløb. Men løngennemsigtighed og provision hænger sammen: 50 % af de annoncer, der nævner provision, angiver et beløb, mod 8 % af de annoncer, der ikke gør. Det er en seksdobbelt forskel, og den holder også pr. arbejdsgiver (46 % mod 8 %).

GruppeAnnoncerAnnoncer med lønbeløb (%)ArbejdsgivereArbejdsgivere med lønbeløb (%)
Annoncer, der nævner provision48050,0 %19846,0 %
Annoncer, der ikke nævner provision1.5848,4 %5788,0 %
Alle salgsannoncer2.06418,1 %77617,7 %

Regionen betyder også noget her. Halvdelen af de nordamerikanske arbejdsgivere angiver et beløb, hvilket passer med lovene om løngennemsigtighed i stater som Californien og New York, der kræver et lønspænd i jobopslag. Kun 5,6 % af de nordiske arbejdsgivere gør det.

Det ændrer sig sandsynligvis i EU. EU's direktiv om løngennemsigtighed (2023/970) giver ansøgere ret til oplysninger om startløn eller lønspænd, i jobopslaget eller før samtalen (artikel 5), og medlemslandene havde frist til 7. juni 2026 til at gennemføre det. De nationale regler og tidspunkter varierer, så tjek de danske regler med en advokat eller jeres arbejdsgiverorganisation. For salgsroller er det åbne spørgsmål, hvordan variabel løn skal udtrykkes: et spænd for grundlønnen alene undervurderer, hvad stillingen betaler, og et OTE-beløb giver kun mening, hvis planen bag er klar.

Hvilke arbejdsgivere nævner oftest provision?

Softwarevirksomheder, arbejdsgivere, der nævner deres CRM, og arbejdsgivere, der ansætter flere sælgere på samme tid. Hver af forskellene er statistisk signifikant (p < 0,01).

Gruppe af arbejdsgivereArbejdsgivereNævner provision (%)Heraf bruger “OTE” (%)
Softwarevirksomhed (ud fra hjemmesiden)35133,3 %44,4 %
Ikke softwarevirksomhed39117,4 %13,2 %
Nævner HubSpot i en salgsannonce13740,9 %35,7 %
Nævner Salesforce i en salgsannonce6538,5 %52,0 %
Nævner både HubSpot og Salesforce5230,8 %lille grundlag (16)
Nævner et CRM (HubSpot, Salesforce eller Pipedrive)25837,6 %41,2 %
Nævner intet CRM51819,5 %29,7 %

Softwarevirksomheder nævner provision cirka dobbelt så ofte som andre arbejdsgivere (33 % mod 17 %) og formulerer den over tre gange så ofte som OTE (44 % mod 13 %). Arbejdsgivere, der nævner et CRM i deres annoncer, nævner også provision cirka dobbelt så ofte (38 % mod 19 %). De to grupper overlapper, fordi softwarevirksomheder oftere nævner et CRM, så forskellen bør læses som et tegn på en mere struktureret salgsorganisation, ikke som en effekt af selve CRM-systemet. Om arbejdsgiveren sælger til virksomheder eller forbrugere, gjorde ingen forskel (25,0 % mod 24,3 %).

Arbejdsgivere, der ansætter flere sælgere på samme tid

Åbne salgsannoncer pr. arbejdsgiverArbejdsgivereAnnoncerAnnoncer, der nævner provision (%)
1 annonce38938915,4 %
2 til 4 annoncer29778020,9 %
5 til 9 annoncer6541523,4 %
10 eller flere annoncer2548033,3 %

Andelen af annoncer, der nævner provision, stiger med antallet af åbne salgsstillinger: fra 15 % hos arbejdsgivere med en enkelt salgsannonce til 23 % hos dem med fem til ni. Den sidste række bygger på 25 arbejdsgivere, hvoraf nogle slår dusinvis af næsten ens annoncer op, så den er kun vejledende. Antallet af åbne salgsannoncer er et groft mål for, hvor hurtigt salgsteamet vokser, ikke for virksomhedens størrelse; datasættet har ikke pålidelige medarbejdertal.

Gør fjernarbejde eller senioritet en forskel?

Lidt. Salgsannoncer med fjernarbejde nævner sjældnere provision (16 %) end annoncer med hybridarbejde (28 %). Junior- og trainee-annoncer nævner det sjældnest (13 %), og når seniorannoncer nævner provision, formuleres den langt oftere som OTE (60 % mod 35 % for annoncer på mellemniveau).

GruppeAnnoncerAnnoncer, der nævner provision (%)Heraf bruger “OTE” (%)
Hybrid (annoncen nævner hybridarbejde)35927,6 %48,5 %
På kontoret eller ikke angivet1.51423,1 %33,4 %
Fjernarbejde (placering, titel eller annonce siger remote)19116,2 %45,2 %
Senior-, lead- eller enterprise-titel26921,2 %59,6 %
Mellemniveau eller ikke angivet1.68224,3 %34,6 %
Junior-, trainee- eller graduate-titel11313,3 %lille grundlag (15)

Vi har også testet titler for partner- og kanalsalg (46 annoncer). De nævner provision lidt sjældnere end andre salgsannoncer (17 % mod 23 %), men forskellen er ikke statistisk signifikant, så den vises ikke som et fund. Tidligere Prowi-sider nævnte en større forskel fra en mindre stram optælling.

Hvad betyder det for salgsledere?

Hvis I betaler provision, er det stadig en måde at skille sig ud på at skrive det i annoncen: tre ud af fire arbejdsgivere i datasættet gør det ikke. Men de annoncer, der nævner provision, giver mest et løfte (“uden loft”) uden de regler, der afgør, hvad sælgeren faktisk får udbetalt. Fire praktiske pointer følger af tallene:

  • Angiv OTE og fordelingen. Halvdelen af provisionsarbejdsgiverne uden for Norden gør det allerede. Et OTE-beløb med fordelingen mellem fast og variabel løn besvarer kandidatens første spørgsmål.
  • Skriv kun “uden loft”, hvis det gælder på alle niveauer. Har planen et loft, en lavere sats over et vist niveau eller ledelsens skøn over en grænse, lægger “uden loft” i annoncen op til den første uenighed.
  • Hav clawback-reglen klar i en enkelt sætning. Ingen annonce nævner den, så kandidaten hører den først i kontrakten. Brug skabelonen til clawback-regler til at gøre den kort og præcis.
  • Planlæg efter løngennemsigtighed. Med EU-direktivet om løngennemsigtighed og de amerikanske delstatslove vil salgsannoncer i stigende grad skulle have et lønspænd. Beslut nu, hvordan I udtrykker variabel løn i det.

Det, der sker efter ansættelsen, betyder mere end annoncen. Et løfte i en jobannonce holder kun, hvis planen kører på samme måde hver måned:

  1. Data fra CRM: vundne handler, datoer og ejere er kilden, så planen er kun så præcis som CRM'et.
  2. Beregning: planens regler (satser, trin, acceleratorer, lofter) anvendes på handlerne, ens for alle sælgere.
  3. Opgørelse: hver sælger ser, hvilke handler provisionen bygger på, og hvordan totalen er beregnet.
  4. Godkendelse: en leder eller økonomi godkender perioden, før noget udbetales.
  5. Udbetaling: det godkendte beløb går til lønsystemet, og en eventuel korrektion kommer med på næste opgørelse.

Det er den proces, Prowi kører. Prowi beregner provision løbende ud fra handlerne i jeres CRM, og hver sælgers opgørelse i Prowis mobilapp viser de handler, den bygger på, og hvordan totalen er beregnet. Bliver en handel tilbageført, efter en opgørelse er udbetalt, skrives den udbetalte opgørelse ikke om; forskellen lander som en korrektion på den aktuelle opgørelse.

Hvad betyder det for sælgere og kandidater?

De fleste salgsannoncer fortæller ikke, hvordan provisionen virker. Kun 23 % nævner den, og af dem angiver halvdelen intet lønbeløb, og ingen forklarer clawbacks. Spørg, før du skriver under:

  • Hvad er OTE, og hvordan er fordelingen mellem fast og variabel løn? Især i Norden står det sjældent i annoncen.
  • Er der virkelig intet loft? Spørg, hvad der sker ved 150 % og 200 % af kvoten, og om store handler behandles anderledes.
  • Er der acceleratorer? Kun 5 arbejdsgivere i datasættet nævner dem, men mange planer har dem. Se, hvordan de virker, i vores guide til acceleratorer.
  • Hvornår kræves provision tilbage? Spørg til opsigelser, annulleringer og manglende betaling, og hvor længe efter handlen reglen gælder.
  • Hvordan kan jeg se, hvad jeg har tjent? En opgørelse, der viser handlerne og beregningen, lader dig kontrollere din løn i stedet for at stole på den.
  • Hvordan er kvoten sat? Vores guide til OTE og kvoter forklarer, hvordan et realistisk forhold mellem kvote og OTE ser ud.

Metode

Datakilde. Prowi har en database med offentlige jobannoncer fra arbejdsgivernes egne karrieresider og hostede rekrutteringssystemer. De arbejdsgivere, der følges, er primært europæiske B2B-virksomheder, som Prowi følger som mulige kunder (636 af de 776 arbejdsgivere i datasættet), samt arbejdsgivere fundet via hostede rekrutteringssystemer (112) og virksomheder, der er nævnt som kunder i rekrutteringsbureauers annoncer (28). Datasættet vægter derfor B2B-virksomheder i Nordeuropa og Storbritannien; det er ikke en tilfældig stikprøve af alle salgsjob.

Tidspunkt og stikprøve. Annoncer, der blev set første gang senest 1. november 2026 og stadig var åbne ved den seneste indsamling 2. november 2026. Tallene er beregnet 3. november 2026. Stikprøven er 2.064 salgsannoncer fra 776 arbejdsgivere.

Med. Annoncer, hvis titel er en sælgende rolle: sælger, SDR/BDR, account executive, account eller key account manager, forretningsudvikler, salgschef eller salgsleder, presales. Ikke med: annoncer fra rekrutteringsbureauer og annoncer, et bureau har slået op for en arbejdsgiver, dubletter af samme annonce, annoncer fra virksomheder, der ikke længere følges, og ikke-sælgende roller med “sales” i titlen (Salesforce-udviklere, salgsoperations).

Provision. En annonce tæller som at nævne provision, når den siger, at stillingen selv giver provision eller variabel salgsløn: provision, commission, OTE eller on-target earnings, provision eller bonus uden loft, eller det lokale ord (provisjon, provisio, provisie, commissie, provvigioni og tilsvarende ord på andre sprog). Træffene blev fundet med en flersproget søgeordsgennemgang, og hvert træf blev læst i sammenhæng for at sortere betydninger som EU-Kommissionen, serverprovisionering eller provision til partnere fra.

Øvrige kendetegn blev fundet med søgeordsregler i annonceteksten på engelsk, dansk, svensk, norsk, tysk og hollandsk: “uden loft” (uncapped, no cap og lokale udtryk i samme sætning som et lønord); OTE (forkortelsen med store bogstaver eller “on-target earnings”); acceleratorer (i samme sætning som provision, kvote, mål eller løn, uden acceleratorprogrammer for startups); clawbacks (clawback, chargeback, tilbagebetaling eller tilbagekrævning af provision på alle seks sprog); lønbeløb (et valutabeløb i samme sætning som et lønord som løn, grundløn, OTE eller pakke). Reglen for lønbeløb er omtrentlig: den kan overse beløb skrevet i usædvanlige formater og kan en sjælden gang fange et beløb, der ikke er løn, så regn den for præcis inden for nogle få procentpoint. Rolle og senioritet kommer fra jobtitlen; region fra jobbets placering, derefter arbejdsgiverens hjemmeside og til sidst webdomænet; CRM fra felter, der registrerer, om annoncen nævner HubSpot, Salesforce eller Pipedrive; softwarevirksomhed fra en gennemlæsning af arbejdsgiverens hjemmeside.

Annoncer og arbejdsgivere. Vi viser andele af annoncer og andele af arbejdsgivere. En arbejdsgiver tæller som at nævne et kendetegn, hvis mindst en af dens åbne salgsannoncer gør. Fordi nogle få arbejdsgivere slår mange annoncer op, er tallene pr. arbejdsgiver mindre følsomme over for store annoncører, og vi fører med dem, hvor de to niveauer afviger.

Statistik. Forskelle, der kaldes signifikante, består en z-test for to andele med p < 0,01. Grupper med færre end 30 arbejdsgivere eller annoncer vises som “lille grundlag” eller er markeret og vises ikke som fund. Konfidensintervaller er 95 % Wilson-intervaller.

Begrænsninger. At en annonce ikke nævner provision, betyder ikke, at stillingen er uden. Datasættet afspejler de arbejdsgivere, Prowi følger, ikke hele markedet, og Nordamerika er en lille gruppe (46 arbejdsgivere). Nogle tidligere Prowi-sider citerede tal fra samme database med en bredere afgrænsning (2.127 annoncer inklusive dubletter og kopier slået op af bureauer); tallene i denne rapport erstatter dem.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange salgsjobannoncer nævner provision?

I Prowis analyse af 2.064 åbne salgsjobannoncer fra 776 arbejdsgivere (november 2026) nævnte 23 % af annoncerne og 26 % af arbejdsgiverne provision, OTE eller anden variabel løn. Annoncer for account executives og SDR'er nævner det oftest, hos cirka 37 % af de arbejdsgivere, der søger til de roller.

Nævner danske salgsjobannoncer provision?

Sjældnere end i resten af Norden. 12,6 % af 270 danske salgsannoncer og 18,6 % af 145 danske arbejdsgivere nævnte provision, mod 22,4 % af annoncerne i Sverige. Kun 2 af de 27 danske arbejdsgivere, der nævnte provision, brugte ordet OTE.

Skriver jobannoncer, om provisionen er uden loft?

Ofte. 40 % af de arbejdsgivere, der nævner provision, kalder den uden loft. Meget få nævner acceleratorer (5 af 198 arbejdsgivere), og ingen af de 480 provisionsannoncer nævner clawbacks, så de regler, der afgør den faktiske udbetaling, overlades som regel til samtalen eller kontrakten.

Hvor mange salgsjobannoncer angiver løn eller OTE?

18 % af alle salgsannoncer i datasættet angiver et lønbeløb. Annoncer, der nævner provision, gør det seks gange så ofte: 50 % mod 8 % af de annoncer, der ikke nævner provision. Nordamerikanske arbejdsgivere angiver oftest et beløb (50 % af arbejdsgiverne), nordiske sjældnest (6 %).

Hvor kommer tallene fra?

Fra Prowis database med offentlige jobannoncer fra arbejdsgivernes egne karrieresider, primært europæiske B2B-virksomheder. Analysen bruger kun samlede optællinger, nævner ingen arbejdsgiver og citerer ingen annonce. Hele metoden står i afsnittet Metode ovenfor.

Må jeg bruge tallene i min egen artikel?

Ja. Citer tallene med kilden “Prowi, Provision i jobannoncer 2026 (november 2026)” og et link til denne side.

Vil du se, hvordan en provisionsplan kører fra handel i CRM til lønkørsel, med en opgørelse hver sælger kan kontrollere? Book en demo.

Kilder