Skal I betale samme provision på nysalg og eksisterende kunder?
Som regel ikke. De fleste virksomheder betaler den højeste sats på nye kunder, en lavere sats på mersalg til eksisterende kunder (upsell og krydssalg) og den laveste sats, eller en fastholdelsesbonus i stedet for provision, på fornyelser. Grunden er indsats og fortjeneste: en ny kunde vindes uden en eksisterende relation, mens mersalg og fornyelser bygger på arbejde, hele virksomheden allerede har gjort.
Guiden forklarer, hvorfor satserne er forskellige, de fire satsstrukturer virksomheder bruger, regneeksempler i kroner for forskellige roller og virksomhedsstørrelser, hvordan I undgår, at sælgere bogfører en ny deal som mersalg (eller omvendt), og hvordan omsætningen fordeles mellem account executives, account managers og customer success managers. Den har også nye data fra offentlige jobopslag om, hvordan hver rolle beskrives i forhold til nysalg, mersalg og fornyelser.
Nøglefund
- 44,4 % af jobopslagene til account executives og business developers i Prowis datasæt nævner nysalg eller nye kunder, mod 30,9 % af opslagene til account managers (2. november 2026, 1.428 opslag).
- 47,4 % af opslagene til account managers nævner mersalg, krydssalg, ekspansion eller eksisterende kunder, den højeste andel blandt salgsrollerne.
- 63,5 % af opslagene til customer success managers nævner fornyelser, fastholdelse eller churn, så fornyelser beskrives langt oftere som en CSM-opgave end som en salgsopgave.
- 2,4x: opslag til account executives nævner provision 2,4 gange så ofte som opslag til account managers (33,1 % mod 13,7 % af de klassificerede opslag).
- 14.000 kr. pr. deal koster et forkert mærket mersalg i vores eksempel, før I regner tvisten med, når to personer gør krav på samme deal.
Hvorfor betaler virksomheder forskelligt for nye kunder, mersalg og fornyelser?
Fordi sælgerens andel af resultatet er forskellig. En ny kunde afhænger næsten kun af sælgeren. Mersalg afhænger dels af sælgeren, dels af produktet, supporten og den relation, der allerede er. En fornyelse sker ofte, fordi kunden er tilfreds, og sælgerens rolle er at beskytte den, ikke at skabe den.
Tre forhold trækker mod forskellige satser:
- Indsats og risiko. At vinde en kunde, der aldrig har købt, kræver prospektering, behovsafdækning, en længere salgscyklus og en større risiko for at tabe. Mersalg lukker hurtigere og oftere, fordi kunden allerede har tillid til jer.
- Fortjeneste. Fuld nysalgssats på en fornyelse betaler sælgeren for omsætning, der var kommet alligevel. Ingen provision på mersalg betyder, at ingen har ansvaret for at udvikle kundebasen.
- Strategi. En virksomhed, der skal vinde markedsandele, betaler mere for nye kunder. En virksomhed, hvis vækst kommer fra kundebasen og måles på net revenue retention (NRR), betaler mere for mersalg og knytter fornyelser til gross revenue retention (GRR).
En sats på alt er ikke forkert. Den er enkel og virker, når samme person ejer kunden fra første deal til fornyelse. Den knækker, når forskellige personer ejer forskellige dele af kundens livsforløb, eller når eksisterende kunder står for det meste af omsætningen.
Hvad tæller som nysalg, upsell, krydssalg og fornyelse?
Nysalg er omsætning fra en kunde, der ikke har købt før (eller ikke i en fastsat periode). Upsell er mere af det, kunden allerede køber, krydssalg er et andet produkt til en eksisterende kunde, og en fornyelse er den samme aftale videreført. Skriv definitionerne ind i planen, for de fleste tvister starter med en deal, der kan passe ind to steder.
| Omsætningstype | Definition til planen | Ejes typisk af | Typisk provisionsgrundlag |
|---|---|---|---|
| Ny kunde | En kunde uden betalt faktura de seneste 12 måneder, alle selskaber i samme koncern medregnet | Account executive | Første års kontraktværdi eller ACV |
| Winback | En tidligere kunde, der vender tilbage efter en fastsat pause, ofte 12 måneder | Account executive, nogle gange account manager | Nysalgssats efter pausen, mersalgssats før |
| Upsell | Flere brugere, mere volumen eller et højere niveau af et produkt, kunden har | Account manager | Stigningen i årlig tilbagevendende omsætning |
| Krydssalg | En produktlinje, kunden endnu ikke har | Account manager, nogle gange en specialist | Årsværdien af det nye produkt |
| Fornyelse | Samme aftale videreført i en ny periode | Account manager eller customer success manager | Ingen, en lav sats på den fornyede værdi eller en fastholdelsesbonus |
| Mersalg ved fornyelse | Stigningen i værdi, når en aftale fornyes til højere pris eller omfang | Account manager | Mersalgssats på stigningen alene |
| Nedgradering eller churn | Tabt værdi ved fornyelse eller i aftaleperioden | Ejeren af kunden | Trækker NRR eller GRR ned, kan udløse clawback |
Læs mere om begreberne i ordbogen under upsell- og krydssalgsprovision, fornyelsesprovision, net new revenue og winback.
Hvilke satsstrukturer bruger virksomheder?
Der er fire almindelige strukturer: en sats på alt salg, separate satser pr. omsætningstype, nysalgsprovision plus fastholdelsesbonus, og provision kun på stigningen ved fornyelse. Den rigtige afhænger af, hvem der ejer kunden efter første deal.
| Struktur | Sådan virker den | Bedst til | Største risiko |
|---|---|---|---|
| En sats på alt salg | Samme procent på nysalg, mersalg og nogle gange fornyelser | Små teams, hvor en sælger ejer kunden hele vejen | Sælgerne høster let mersalg og holder op med at prospektere |
| Separate satser pr. omsætningstype | Fx 10 % på nye kunder, 5 % på mersalg og 0 til 2 % på fornyelser | Teams med sælgere, der både vinder og plejer kunder | Deals mærkes som den type, der betaler mest |
| Nysalgsprovision plus fastholdelsesbonus | AE'er får provision på nye kunder. AM'er får bonus på NRR, ofte med et GRR-gulv | Virksomheder med separate hunter- og farmer-roller | Tvister om overdragelsen mellem AE og AM |
| Provision kun på stigningen ved fornyelse | Ingen provision på den fornyede base, provision på stigningen | Abonnementsvirksomheder med automatisk fornyelse | Prisstigninger betales, som om de var salgsindsats |
Satserne i eksemplerne er illustrationer, ikke benchmarks. Brug dem til at sammenligne strukturer, og sæt jeres egne satser ud fra dækningsbidrag, salgscyklus og OTE. Vores indlæg om provisionsplaner pr. rolle viser færdige planer for ti roller.
Regneeksempel 1: en account executive i en softwarevirksomhed
En account executive får 10 % af første års ACV på nye kunder, 5 % på mersalg, der lukkes i egne kunder inden for de første 90 dage, og intet på fornyelser. I et kvartal giver det 98.000 kr. i provision på 2.520.000 kr. i salg.
| Omsætningstype | Solgt i kvartalet (kr.) | Sats (%) | Provision (kr.) |
|---|---|---|---|
| Nye kunder | 840.000 kr. | 10 % | 84.000 kr. |
| Mersalg inden for 90 dage | 280.000 kr. | 5 % | 14.000 kr. |
| Fornyelser | 1.400.000 kr. | 0 % | 0 kr. |
| I alt | 2.520.000 kr. | 98.000 kr. |
Med en sats på 10 % på alt ville samme kvartal give 252.000 kr., det meste for fornyelser, sælgeren ikke har arbejdet på. Med en sats på nysalg og mersalg alene ville det give 112.000 kr. Den delte struktur betaler sælgeren for det, sælgeren har skabt, og lader fornyelsen ligge hos account manageren.
Hvad sker der, når en ny kunde hurtigt stopper?
Mange planer tager provisionen tilbage, hvis en ny kunde forlader jer inden for de første måneder. Eksempel: Kunden til 840.000 kr. betaler i 4 måneder og opsiger. Behandler planen provisionen som optjent jævnt over de første 12 måneder, er den ikke-optjente del 8/12 af 84.000 kr., så 56.000 kr. modregnes på næste opgørelse. Har planen ingen clawback, har virksomheden betalt fuld nysalgsprovision for fire måneders omsætning. Skriv reglen ned uanset hvad; vores guide til clawbacks i provision gennemgår mulighederne.
Regneeksempel 2: en account manager med en kundeportefølje
En account manager ejer en portefølje af eksisterende kunder med 7.500.000 kr. i årlig tilbagevendende omsætning den 1. januar. I stedet for provision pr. deal får account manageren en målbonus på 150.000 kr., ganget med årets NRR. Ender NRR på 107 %, er bonussen 225.000 kr.
| Net revenue retention for året (%) | Bonusmultiplikator (x) |
|---|---|
| 0 % - 95 % | 0x |
| 95 % - 100 % | 0,5x |
| 100 % - 105 % | 1,0x |
| 105 %+ | 1,5x |
Eksempel: Porteføljen slutter året på 107 % NRR. I løbet af året har account manageren lagt 1.125.000 kr. til i mersalg, porteføljen har tabt 225.000 kr. på nedgraderinger og 375.000 kr. på churn. NRR er (7.500.000 + 1.125.000 - 225.000 - 375.000) / 7.500.000 = 107 %. GRR, som ser bort fra mersalg, er (7.500.000 - 225.000 - 375.000) / 7.500.000 = 92 %. Multiplikatoren er 1,5x, så bonussen er 225.000 kr.
En plan, der kun måler NRR, kan skjule churn bag store mersalg. Mange lægger derfor et GRR-gulv ind, fx ingen bonus over 1,0x, medmindre GRR er mindst 90 %. Her er GRR 92 %, så hele 1,5x gælder. Et alternativ er provision pr. mersalg, fx 6 % af de 1.125.000 kr., altså 67.500 kr., med en GRR-betingelse for året. Vores provisionsplan for account manager regner begge versioner igennem, og modellen fastholdelsesprovision viser mekanikken.
Regneeksempel 3: en lille virksomhed med sælgere, der klarer det hele
I en softwarevirksomhed med 12 ansatte og to sælgere finder, lukker og udvikler hver sælger sine egne kunder. En sats på nysalg og mersalg og ingen provision på fornyelser holder planen læsbar og undgår tvister om dealtype.
Eksempel: En sælger sælger for 450.000 kr. i nye aftaler og 112.500 kr. i mersalg i et kvartal. Med 8 % på begge er provisionen 45.000 kr. Fornyelser er udeladt, fordi aftalerne fornyes automatisk, og sælgeren ikke skulle vinde dem igen. Når virksomheden senere ansætter en account manager, deles planen: sælgeren beholder nye kunder, og account manageren tager mersalg og fornyelser.
Hvordan ændrer fordelingen sig med virksomhedens størrelse?
Små teams har en sats og en ejer. Når virksomheden vokser, deles ejerskabet i hunters og farmers og til sidst i separate teams for nysalg, mersalg og fornyelser med hver sin plan og hvert sit mål.
| Fase | Typisk team | Nye kunder | Mersalg | Fornyelser | Typisk plan |
|---|---|---|---|---|---|
| Tidlig (1 til 3 sælgere) | Sælgere, der klarer det hele, stifteren sælger | Sælger | Samme sælger | Samme sælger eller ingen | En sats på nysalg og mersalg |
| Vækst (4 til 15 sælgere) | AE'er, første account manager, SDR'er | AE | AE i 90 dage, derefter AM | AM | Separate satser pr. omsætningstype |
| Skalering (15 til 50 sælgere) | AE'er, AM'er, CSM'er, SDR'er | AE | AM | CSM eller AM | AE-provision, AM på NRR, CSM-bonus på GRR |
| Stor (50+ sælgere) | Segmenterede AE-teams, AM'er, fornyelsesspecialister | AE pr. segment | AM eller overlay-specialist | Fornyelsesspecialist | Separate planer pr. rolle med krediteringsregler |
Hvem ejer hvilken omsætning: AE, AM eller CSM?
Account executive ejer nye kunder, account manager ejer mersalg, og customer success manager ejer fastholdelse. Det svære er grænsen: hvor længe AE'en beholder en kunde efter første deal, og om CSM'en får provision på fornyelser eller kun på at holde kunderne sunde.
| Omsætning | SDR | Account executive | Account manager | Customer success manager |
|---|---|---|---|---|
| Ny kunde | Møde- eller pipelinebonus | Provision, primær ejer | Ingen | Ingen |
| Mersalg de første 90 dage | Ingen | Provision til mersalgssats | Ingen eller delt | Ingen |
| Mersalg efter 90 dage | Ingen | Ingen | Provision eller NRR-bonus | Leadbonus, hvis de skaffer det |
| Krydssalg af et nyt produkt | Nogle gange, hvis de bookede mødet | Ingen | Provision | Leadbonus |
| Fornyelse | Ingen | Ingen | GRR-mål eller lav sats | GRR- eller churnbonus |
Skriv overdragelsen som en krediteringsregel: udløseren (en dato, første betalte faktura eller opstartsmødet), hvem der får kredit for deals, der er i gang ved overdragelsen, og hvad der sker, hvis account manageren stopper. Eksempel: En AE lukker en ny kunde den 1. marts, og kunden køber brugere for 210.000 kr. ekstra den 15. april. Inden for 90-dagesvinduet får AE'en 5 % i mersalgsprovision, altså 10.500 kr. Kom samme ordre den 15. juni, tilhørte den account manageren. Se planerne for account executive, customer success og fornyelser for komplette eksempler.
Hvordan beskriver jobopslagene hver rolle? Nye data
Jobopslagene afspejler fordelingen. Opslag til account executives handler mest om nysalg, opslag til account managers om mersalg og eksisterende kunder, og customer success-opslag om fornyelser og fastholdelse. Opslag til account executives nævner også provision langt oftere.
Vi har klassificeret åbne salgsopslag i Prowis jobstore, et datasæt af offentlige jobopslag fra virksomheders karrieresider, efter jobtitel og søgt i opslagsteksten efter ord om nysalg, mersalg og fornyelser. Data er læst den 2. november 2026, uden rekrutteringsbureauer. Provision måles med et felt, der er gennemgået manuelt og kun udfyldt for salgsroller, så det vises ikke for customer success.
| Rollefamilie (efter jobtitel) | Åbne opslag | Virksomheder | Nævner nysalg (%) | Nævner mersalg eller eksisterende kunder (%) | Nævner fornyelser eller fastholdelse (%) | Nævner provision (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Account executive, business developer, SDR/BDR | 768 | 345 | 44,4 % | 25,7 % | 8,2 % | 33,1 % |
| Account manager, key account manager | 430 | 231 | 30,9 % | 47,4 % | 27,7 % | 13,7 % |
| Customer success manager | 230 | 135 | 13,5 % | 65,2 % | 63,5 % | Ikke klassificeret |
Hvad data viser, og hvad de ikke viser
- Søgning på ord er omtrentlig. "Ekspansion" handler nogle gange om virksomhedens egen vækst, og "nye kunder" kan stå i et account manager-opslag, der også dækker nysalg.
- Andelene for provision er af de opslag, der er klassificeret (659 AE- og 393 AM-opslag). Mange virksomheder betaler provision uden at skrive det i opslaget.
- Mønsteret er alligevel tydeligt: virksomhederne beskriver AE'er som hunters med variabel løn, account managers som farmers med mindre variabel løn og customer success som ejer af fastholdelsen. En plan med samme sats på alle tre ignorerer, hvordan virksomhederne selv beskriver jobbene.
Hvordan undgår I, at sælgere mærker nysalg som mersalg (eller omvendt)?
Definer hver omsætningstype ud fra data, sælgeren ikke styrer, som fakturahistorik og koncernforhold, og gør dealtypen til et obligatorisk felt, som en anden end sælgeren kan kontrollere. Gør derefter satserne så tætte, at en forkert mærkning ikke er diskussionen værd.
Forkert mærkning går begge veje. En AE med 10 % på nye kunder og 5 % på mersalg vil gerne have et nyt datterselskab af en eksisterende kunde til at tælle som ny kunde. En account manager, der tjener mere på mersalg end på fornyelser, vil gerne have en fornyelse med en lille tilføjelse til at tælle som mersalg. Og en sælger tæt på en kvartalsgrænse kan holde en deal tilbage til næste periode, klassisk sandbagging.
Eksempel: En deal på 350.000 kr. med et datterselskab af en eksisterende kunde. Bogført som ny kunde får AE'en 10 %, altså 35.000 kr. Bogført som mersalg får account manageren 6 %, altså 21.000 kr. Den forkerte mærkning koster virksomheden 14.000 kr. Gør begge krav på den og får begge udbetalt, mens tvisten kører, betaler virksomheden 56.000 kr. for en deal.
| Mønster | Tegn i data | Regel der stopper det |
|---|---|---|
| Datterselskab bogført som ny kunde | Samme moderselskab eller samme fakturakontakt | Ny kunde betyder ingen betalt faktura i koncernen de seneste 12 måneder |
| Tabt kunde genvundet som ny for at få nysalgssatsen | Kunden fandtes og opsagde kort forinden | Winback tæller kun som ny efter 12 måneders pause |
| Fornyelse med en symbolsk tilføjelse bogført som mersalg | Mersalgsbeløbet er lille i forhold til fornyelsen | Provision kun på stigningen i ARR, ikke på den fornyede base |
| Mersalg holdt tilbage til næste kvartal | Lukkedatoer samler sig i kvartalets første dage | Kvartalsmål med løbende true-up eller acceleratorer på årsbasis |
| Mersalg oprettet som en ny separat kunde | Ny kundepost med samme domæne | Dubletkontrol på domæne og CVR-nummer, før dealen kan lukkes |
| AE bliver ved med at mersælge efter overdragelsen | Mersalgsdeals ejet af AE'er på gamle kunder | Kreditten følger kundens ejer på lukkedatoen |
Tre vaner holder det håndterbart. For det første et obligatorisk felt for dealtype i CRM'et, kontrolleret mod fakturahistorikken før udbetaling. For det andet en navngiven person (salgsdrift, økonomi eller salgschefen), der afgør uklare tilfælde inden for et fast antal dage. For det tredje en opgørelse, der viser hver deals type og sats, så sælgerne kan se og udfordre mærkningen, før perioden lukker.
Skal I overhovedet betale provision på fornyelser?
Betal provision på fornyelser, når fornyelsen kræver reelt salgsarbejde, fx en forhandlet flerårig fornyelse med konkurrerende tilbud på bordet. Betal ikke, eller betal en lav sats, når aftaler fornyes automatisk. I de fleste abonnementsvirksomheder måles fornyelser bedre med GRR eller churn end med provision pr. deal.
Eksempel: En kunde fornyer en aftale på 1.400.000 kr. til 1.540.000 kr. Stigningen på 140.000 kr. består af 56.000 kr. i aftalt prisregulering og 84.000 kr. for flere brugere. Her er, hvad fire almindelige regler betaler:
| Regel for fornyelser | Grundlag (kr.) | Sats (%) | Provision (kr.) | Hvad den belønner |
|---|---|---|---|---|
| Ingen provision på fornyelser | 0 kr. | 0 % | 0 kr. | Intet; fastholdelse måles andetsteds |
| Lav sats på fornyet værdi | 1.540.000 kr. | 2 % | 30.800 kr. | At beholde kunden, også det, der var fornyet alligevel |
| Mersalgssats på hele stigningen | 140.000 kr. | 8 % | 11.200 kr. | Vækst, inklusive den automatiske prisstigning |
| Mersalgssats på stigningen uden prisregulering | 84.000 kr. | 8 % | 6.720 kr. | Kun vækst, sælgeren har skabt |
Flerårige fornyelser giver et spørgsmål mere: betales der provision af år et, af årsværdien eller af den samlede kontraktværdi? De fleste planer betaler af årsværdien og lægger en lille multiplikator på længere aftaler. Se provisionsplan for flerårige aftaler og kontraktlængde-multiplier for regneeksempler.
Hvilke særtilfælde skal planen dække?
Prisstigninger, nedgradering efterfulgt af opgradering, aftaler med fælles udløbsdato, fusioner mellem kunder og mersalg via partnere skaber de fleste tvister i blandede planer. Hvert tilfælde kræver en sætning i planen.
| Særtilfælde | Almindelig regel |
|---|---|
| Prisregulering eller listeprisstigning ved fornyelse | Giver ikke mersalgsprovision, fordi sælgeren ikke har skabt den |
| Nedgradering i et kvartal, opgradering i det næste | Mersalgsprovision kun af beløbet over det tidligere højeste niveau |
| Tilkøb, der lægges på hovedaftalens udløbsdato | Provision af tilkøbets årsværdi, ikke af den forholdsmæssige faktura |
| To kunder fusionerer | Den samlede kunde beholder en ejer; ingen nysalgskredit |
| Kunden opkøbes af en ikke-kunde | Stadig en eksisterende kunde; mersalgsreglerne gælder |
| Mersalg via partner | Partner manager og account manager deler efter en fast andel i planen |
| Valutaskift ved fornyelse | Mål mersalg i planens valuta til en fast kurs, så valutakurser ikke skaber falsk mersalg |
| Gratis måneder eller kreditter ved fornyelse | Provision af den aftalte årsværdi efter kreditter |
Hvad er de hyppigste fejl ved provision på nysalg og eksisterende kunder?
De hyppigste fejl er fuld provision på fornyelser, ingen har arbejdet for, dealtype overladt til sælgerens skøn, og account managers målt på NRR uden kontrol af churn. Alle kan rettes i planteksten, før året starter.
- Ingen skriftlig definition af "ny". Uden en tilbageskuende periode og en koncernregel bliver hvert datterselskab en diskussion.
- Satser for langt fra hinanden. 12 % på nye kunder ved siden af 2 % på mersalg inviterer til forkert mærkning. En mersalgssats på cirka halvdelen af nysalgssatsen, som i vores eksempler, holder forskellen meningsfuld uden at gøre mærkningen værd at kæmpe om.
- Provision på prisstigninger. Prisregulering og listeprisændringer puster mersalg og NRR op uden salgsarbejde.
- NRR uden GRR-gulv. Et stort mersalg kan skjule flere tabte kunder.
- Overdragelse ved ejerskifte. Skiftes dealens ejer i CRM'et ved overdragelsen, følger tidligere provision med. Overdrag kunden, ikke lukkede deals.
- Ingen regel for deals i gang ved overdragelsen. Beslut på forhånd, hvem der får kredit for pipeline, der er åben på overdragelsesdatoen.
- Fordelingen ændres midt i året uden varsel. At flytte kunder fra AE'er til AM'er ændrer lønnen. Behandl det som en planændring med varsel og skriftlige vilkår.
Sådan designer I en plan, der betaler forskelligt pr. omsætningstype, trin for trin
Start med, hvem der ejer hver fase af kundens livsforløb, definer derefter hver omsætningstype ud fra data, sæt satser der afspejler indsatsen uden at invitere til snyd, og test planen på sidste års deals, før I lancerer den.
- Kortlæg ejerskab: List alle roller, der rører omsætning, og skriv ned, hvem der ejer nye kunder, mersalg, fornyelser og churn, inklusive udløseren for overdragelsen.
- Definer omsætningstyper ud fra data: Brug fakturahistorik, koncernforhold og aftaledatoer, ikke sælgerens skøn. Aftal tilbageskuende perioder for nye kunder og winbacks.
- Vælg struktur pr. rolle: Provision pr. deal til AE'er, provision eller NRR-bonus til AM'er, GRR- eller churnbonus til CSM'er.
- Sæt satserne: Regn baglæns fra OTE og den forventede fordeling af omsætningen. Hold forskellen mellem nysalgs- og mersalgssats lille nok til at undgå ommærkning.
- Læg værn ind: Clawback ved tidlig churn, et GRR-gulv på NRR-bonusser, ingen provision på prisregulering og en navngiven person, der afgør uklare deals.
- Test bagud: Kør sidste års deals gennem den nye plan, og tjek hvad hver person ville have tjent, og hvad det ville have kostet.
- Gør det synligt: Vis hver deals type, sats og ejer på sælgerens opgørelse i løbet af perioden, så fejl fanges før udbetaling.
Før lancering kan I køre planen gennem provisionsplan-tjekket og se, hvor den er uklar.
Hvad siger reglerne i Danmark?
Ingen lov siger, hvilken sats I skal betale på nye eller eksisterende kunder, men at flytte kunder mellem personer og ændre satser er en ændring af lønnen. Provision er løn, og lønnens bestanddele skal oplyses skriftligt. Det her er generel vejledning, ikke juridisk rådgivning; tjek med jeres advokat eller arbejdsgiverorganisation.
- Ansættelsesbevisloven kræver skriftlig oplysning om lønnen med dens bestanddele og om, hvordan den udbetales (lov nr. 501 af 16/05/2023, § 3). Definitioner af omsætningstyper og regler for overdragelse hører derfor til i den skriftlige plan.
- Ændringer af fordelingen, fx at flytte kunder fra AE'er til AM'er, kan være en væsentlig ændring af ansættelsesvilkårene, der kræver varsel. Se vores guide til ændring af provisionsordning.
- Selvstændige handelsagenter har efter handelsagentloven ret til provision af efterfølgende handler med kunder, de har skaffet, så en regel om ingen provision på eksisterende kunder holder ikke nødvendigvis for agenter. Se handelsagentloven og provision.
- Uden for Danmark gælder andre regler. I USA varierer de fra stat til stat, og i Storbritannien regnes provision som løn i forhold til reglerne om lønfradrag.
Hvordan håndterer Prowi nysalg, mersalg og fornyelser?
Prowi beregner provision ud fra jeres CRM-data, så reglen for hver omsætningstype kan bruge de felter, I allerede har, fx dealtype, pipeline eller et eget felt. Hver sælger ser en live opgørelse med hver deals type og sats, og clawbacks ved tidlig churn lander som korrektioner på næste opgørelse.
Når en periode starter, opretter Prowi en opgørelse for hver sælger, som opdateres live, efterhånden som deals lukker. AE'er, AM'er og SDR'er kan have hver deres plan, og korrektioner for tabte eller nedskrevne deals beregnes og vises linje for linje. Når perioden lukker, går opgørelsen til godkendelse, og godkendt provision lægges på sælgerens saldo og sendes videre til lønnen, direkte til Zenegy eller som en lønfil. Book en demo og se, hvordan en delt plan ser ud på jeres egne data.
Ofte stillede spørgsmål
Skal account managers have provision på mersalg?
Som regel ja, enten som provision af stigningen i den årlige tilbagevendende omsætning eller som bonus på net revenue retention. Læg en churn- eller GRR-kontrol ind, så mersalg ikke kan skjule tabte kunder, og hold mersalgssatsen tæt nok på nysalgssatsen til, at dealmærkningen ikke er værd at kæmpe om.
Får sælgere provision på fornyelser?
Ofte ikke, eller kun en lav sats. Fornyes aftaler automatisk, belønner provision omsætning, der var kommet alligevel. Betal på fornyelser, når de forhandles og er reelt i spil, eller betal kun af stigningen ved fornyelsen.
Hvad er en typisk fordeling af provision mellem nysalg og eksisterende kunder?
Der er ingen fast standard. Et mønster, som bruges i eksemplerne i denne guide, er en højere sats på nye kunder, cirka halvdelen på mersalg og lidt eller intet på fornyelser. Sæt jeres egne satser ud fra OTE, dækningsbidrag og den forventede fordeling af omsætningen, og test dem på sidste års deals.
Hvordan definerer man en ny kunde i provisionsplanen?
Brug data, sælgeren ikke styrer: fx ingen betalt faktura fra virksomheden eller et selskab i samme koncern de seneste 12 måneder. Tidligere kunder tæller kun som nye efter en fastsat pause, og definitionen hører til i den skriftlige plan.
Hvem skal eje mersalg, AE'en eller account manageren?
AE'en ejer typisk mersalg i et kort vindue efter første deal, ofte 90 dage eller indtil første faktura er betalt, og account manageren ejer det derefter. Udløseren for overdragelsen og reglen for åben pipeline skal skrives ned.
Hvordan forhindrer man, at sælgere kalder mersalg for nysalg?
Definer omsætningstyperne ud fra fakturahistorik og koncernforhold, gør dealtype til et obligatorisk felt, som en anden kontrollerer, hold forskellen mellem satserne moderat, og vis type og sats på hver sælgers opgørelse, så fejl fanges før udbetaling.
Kilder
- Prowis jobstore, offentlige jobopslag fra virksomheders karrieresider, læst 2. november 2026 (1.428 åbne salgs- og customer success-opslag i de tre rollefamilier, uden rekrutteringsbureauer)
- Lov om ansættelsesbeviser og visse arbejdsvilkår, lov nr. 501 af 16/05/2023 (retsinformation.dk)
- Rådets direktiv 86/653/EØF om selvstændige handelsagenter (EUR-Lex)